Rural Ambassador

RASWA Vice President David Thomas, Luke Hall, Hon. Alannah MacTiernan & Deane Allen

2017 Rural Ambassador

Luke Hall has taken out the 2017 Rural Ambassador Awards, held Saturday 19 August at the Royal Agricultural Claremont Showground, attended by the Hon. Alannah MacTiernan MLC and the Vice President of RASWA, David Thomas.

Hailing from Wagin, Mr. Hall was a finalist from the Great Southern and his win sees him take over the reins from 2016 Rural Ambassador Winner Brad Kupsch. As Rural Ambassador Luke hopes to be able to bring a farmer’s point of view to all discussions, helping to bring about changes that will be helpful for the sector at a grass roots level.

Runner Up of the Awards is Stephanie Kennaugh. A South West group winner representing Margaret River and Districts Agricultural Society, Stephanie has many aims to create a well-managed, sustainable and diverse future for our Rural Communities and protecting the future for Royal Agricultural Societies through education and leadership.

A national competition aimed at young adults from rural areas who have a passion for living and working in their communities, the Rural Ambassador Awards aims to discover the next generation of rural leaders who have the desire to represent and promote their community, their region and their state.

The Rural Ambassador State finals offers finalists the opportunity to be part of an exciting event meeting peers and engaging with industry leaders.  The State winner will represent Western Australia at the National finals with the winner participating in an agricultural based conference or event, with $1000 prize money.

For more information about the Rural Ambassador Award, email Marc Platten on mplatten@raswa.org.au

Previous Winners

YEARNAMESURNAMEFROM
2016BradKupschChapman Valley
2015JessWarrChapman Valley
2014CallumWesleySouthern Cross
2013LizBradshawMullewa
2012PhilippaRumbleMullewa
2011ShaeBruceQuairading
2010ChadSmithNorthampton
2009KayceyWardBridgetown
2008LondaFinlaysonWagin
2007BrendonSimpsonQuairading
2006ReneeManningMerredin
2005MichelleTrigwellBunbury
2004MatthewDiverKelleberrin
2003CharlieGordonUpper Blackwood
2002RickyFossNortham *
2001KarlSucklingNorthampton *
2000DanielMartinMt Barker
nb. * denotes National Winner